Tuesday , August 4 2020
Home / स्वास्थ्य / चश्मा लगाउनेहरुलाई ठूलो झड्का : हुन्छ यस्तो डरलाग्दो असर

चश्मा लगाउनेहरुलाई ठूलो झड्का : हुन्छ यस्तो डरलाग्दो असर

काठमाडौ । अहिले धेरैले चश्मा लगाउने गर्दछन् । कतिले आँखाको सुरक्षाका लागि त कतिले आँखा नै कमजोर भएका कारण चश्मा लगाउने गर्दछन् । कतिपयले फेशनका लागिपनि चस्मा लगाउने गरेका छन् । यो बीचमा चश्मा लगाउनेहरुलाई लिएर एक गम्भीर खुलासा भएको छ ।

लण्डनमा गरिएको एक अध्ययनले चश्मा लगाउने मानिसलाई एक्लोपन तथा डिप्रेशनको खतरा बढी हुने देखाएको छ । बेलायतको युनिर्भसीटी कलेज लण्डनले गरेको नयाँ सर्वेक्षणले चश्मा लगाउने मानिसले आफ्नो स्वस्थ्यमा समस्या भएको महसुस गर्ने देखाएको छ। उक्त कलेजले अध्ययनका लागि १ लाख १२ हजार ३० जनाको राय लिएको थियो।

अध्ययनमा सहभागी मध्ये १२ प्रतिशत मानिसले चश्मा लगाउदाँ आफ्नो स्वास्थ्य अवस्था कमजोर रहेको महसुस गर्ने बताएका थिए भने १४ प्रतीशतले आफूहरुले मनोचिकित्सकबाट परामर्श लिइरहेको बताएका थिए । आखाँ केही कमजोर भएका मानिसको खानपान तथा सामाजिक जीवन पनि त्यती सन्तुष्ट नभएको देखाएको छ ।

प्रोफेसर जंगो राहिले ४० देखि ७४ वर्ष उमेर समुहको मानिसमा गरिएको अध्ययनले उनीहरुमा मुख्यतया ग्लुकोमा र मकुलर जेनेरेशन जस्ता आखाँको समस्या रहेको बताइन् । कुनै पनि मानिसले चश्मा लगाउन सुरु गरेपछि आफूले जिवनबाट नियन्त्रण गुमाएको महसुस गर्दछ र अन्य समयको भन्दा फरक महसुस गर्छ,’ उनले भनीन्, ‘परिणामस्वरुप उसले साथीभाई तथा आफन्तको तुलनामा आफु अस्वस्थ रहेको सोच्दछ र अन्ततः उनीहरुमा डिप्रेशनको खतरा बही हुन पुग्छ ।’ उनले आखाँ केही कमजोर भयो भन्दैमा सुरुवाती चरणमै चश्माको अथवा कुनै पनि प्रकारको लेन्सको प्रयोग गर्न नहुने बताइन् । एजेन्सी

About Anurag Post

Check Also

छुँदै नछोई जो-कोहीलाई शारीरिक सुखभोग दिने कृष्टिना

काठमाडौं । गास, बास कपासजस्तै हरेक व्यक्तिका लागि शारीरिक सुखभोग पनि उत्तिकै आवश्यक हुन्छ । …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *